GÜNAY TULUN 1

SANAT ve EDEBİYAT HAYATI
Edebiyatla ilgisi ilköğretim çağlarında başladı. Eğitimini; Düriye Güneri, Bahire Orbay, İbrahim Işık, Sedat Günay, Hayrettin Mutlu ve Bekir Sıtkı Erdoğan gibi edebî alanda güçlü kişilerden aldı.  
 
Adını lise yıllarında yazdığı şiirlerle duyurdu.
Devrin modasına uyarak, Türkiye’de zirveye çıkmış yabancı pop müzik şarkılarına Türkçe sözler yazdı. Bunlardan bir kısmı çeşitli orkestralarca radyo emisyonlarında ve konserlerde okundu. Bazı kültür festivallerinde sunucu olarak yer aldı. Bu festivaller sırasında “Muammer Karaca Tiyatrosu“nda sahneye çıktı. İkinci Orhan Boran olarak lanse edilmesine rağmen öğrenim gerekçesiyle bu işi bıraktı. Şiirleri, üniversite yıllarında sanat ve edebiyat dergilerinde de görünmeye başladı. 1995 yılında yayınlanan Anılar Canlanırken isimli kitabı, korsan baskılar hariç, üç kez basıldı. 

Bazıları bestelenerek şarkı hâline dönüştürülen şiirleri; Eflâtun, Mavi, Bülten, Haber gibi kültür ve sanat dergilerinde, yazıları da Haber gazetesi ve Mavi dergisi’nde yayınlandı. Şiirleri TRT dahil birçok televizyon ve radyo programında yoğun istek alan eserler arasında yer aldı. 

O zamanlar “Hafif Batı Müziği” olarak adlandırılan tarza daha yatkın olmasına ve bu tarzda şarkı sözleri yazıp besteler yapmasına rağmen, bir dönem yeterli repertuar edinebilecek kadar “Türk Sanat Müziği ve Klasik Türk Müziği” kurslarına da devam etti. 

Çok kısa bir dönem Haber gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Sivil silahlanmanın zararlarını anlattığı makalesinin gazete yönetimince ürkek karşılanması ve basımının geciktirilmesi üzerine gazetedeki köşesini bıraktı.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye yoğun soydaş göçü sırasında yazdığı basın bültenleri TRT Televizyonları ve gazetelerde yer aldı. 
Bazı şirketlerin katalog ve diğer tanıtım metinlerini kaleme aldı.
Türkiye televizyonlarında yayınlanan bir seri reklam filminde oynadı.
Türkiye’nin ekonomik düzeni ve iş hayatının genel durumu üzerine kendisiyle yapılan röportajlar ekonomi dergilerinde yayınlandı. Bankacılık döneminde de kendisiyle yapılan röportajlar çeşitli gazetelerde yayınlanmıştı.
Kapalı devre abone sistemi uygulayan “Yazarlar ve Ozanlar“ın edebiyat dergisinde “Gerçeğin Damlaları” köşesinde ve aynı gruba ait “Gerçeğin Damlaları” dergisinde de yazdı.

Çok küçük yaştan itibaren, gittiği her yerde, Ermeniler tarafından yapılan soykırımları yaşamış tanıklarla karşılaşması, onu bu olayı araştırıp öğrenmeye itti. Bu konuda birçok makaleye imza attı. Savunduğu fikri kısaca şöyle özetlediğini bilmekteyiz:
Ermeni soykırımı denen olay iki küçük sözcük farkıyla gerçektir. Tam adı şöyle olmalıdır: “Ermenilerin Yaptığı Türk Soykırımı”. Çünkü soykırımı yapan Ermeniler, soyları yok edilmek istenense Türklerden başkası değildir.

Bu konuda şunları da anlatarak her iki ulusu uyarır: 
Ermeni düşmanı olmadığım gibi hiçbir ulusa karşı da ön yargım, düşmanlığım yok. Bunun tek istisnası soykırım yapanlarla zulmeden ve yaptıklarını o soykırıma ve zulme uğrayanların üzerine yıkanlardır. Aynen mazlum Türklere yapıldığı gibi… Ermeniler iftira attıkça konuyu bilen birilerinin de hiç bıkmadan gerçekleri anlatması gerekir. Soykırımcı Ermeniler hâla aynı kafadalar. Değişen bir şey yok! Sonuncu numaralarıysa Ruslarla anlaşarak sınırımızda huzursuzluk çıkarmak ve miadı dolmuş nükleer santralları sanki kendileri etkilenmeyecekmiş gibi devreye sokmaktır. Bu nasıl kinse artık…
Ben, yalnızca gerçek tarihin yazdıklarına, gözlemlerime ve ikisinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan bilgiye inanırım. Argo olacak ama buraya ancak palavra sözcüğü yakışır. Yani “Palavra Tarihi” bir yana bırakıp gerçeklerin anlatıldığı tarihi, Türkiye Ermenileri başta olmak üzere tüm dünya Ermenileri de dünya Türkleri de öğrenmelidir. Yalan ve iftiralar üzerine kurulmuş bu kin, bir gün çok kötü sonuçlar verebilir. Bu yüzden akılları başa toplayıp gerçeğin peşinde koşmak gerekir. Gerçekse Anadolu’nun hemen her yerindeki toplu Türk, Kürt, Arap, Yahudi, Arami, Süryani, Keldani mezarları ve onlara eklenen Quba, Xocalı ve sayarken şaşırabileceğiniz kadar çok sayıdaki bölgede Azerbaycan Türk’üne karşı yapılmış soykırımlardır. Azerbaycandaki bu soykırımlar yalnız Türklere karşı mı oldu derseniz cevabım “Hayır!” olacaktır. Yahudilere karşı da… Bu arada şaştıklarım da var. Soykırıma uğratıldıkları hâlde günümüz şartları nedeniyle Türklerden hoşlanmadıkları için ‘Soykırımı Türkler yaptı” diyen Kürt, Arap, Arami, Süryani ve Kaldanilerle ikiyüzlü Almanlar. Fransız ve İngiliz’iyse hiç dikkate almıyorum. Onlar zaten bu pisliğin başı…”

Düşüncelerini cesurca ifade etmesinden dolayı sık sık diğer yayın kuruluşlarınca da alıntılar yapılan yazıları; çeşitli yayın organlarının gazete ve dergileriyle Kent Haber dahil bazı web portallarındaki köşesinde yayınlanmıştır.
.
KİTAPLAR
İlk şiirlerkitaplar

-Kaliteli Yönetim İşletmelerde İç ve Dış Organizasyonlar 2001
-Anılar Canlanırken II Geçmişi Yaşamak Gelecekle “Şiir” 2000-Geniş b.
-Anılar Canlanırken Bir Başkaydı O Yıllar “Şiir” II. Baskı Ekim 1995 
-Anılar Canlanırken “Şiir” I. Baskı Eylül 1995
-Osmanlılarda Çağdaşlaşma Hareketleri Üzerine Küçük B.İnceleme 1990
-Anadolu Uygarlıkları
Alacahöyük Troya ve Alişar Üzerine K.B.İncele.1989
-Günay Tulun Şiirler
Şiir” 1963

GAZETE, DERGİ ve BENZERİ YAYINLARDA GÜNAY TULUN
Yazı, şiir, şarkı, sergi ve benzeri eserleriyle kendisiyle yapılan röportajlar ve oynadığı reklam filmleri; dergi, gazete, dijital dergi, dijital gazete, klip, TV gibi çeşitli yayın organlarında yer almaktadır.  

GÜNAY TULUN “ŞİİRLER”
“Günay Tulun Şiirler” adlı eser, ilk şiirlerinin yer aldığı kitaptır. Dönemin modasına uygun olarak cep kitabı boyutlarında basılmıştır. Önsöz sayfası tahrif olduğundan
o bölümde neler yazdığını buraya aktaramıyoruz. Kitabın içinde “Adını Yazacağım, Almila’ya, Aşka Düşmeden, Aşkın Tarifi, Ben, Bilmece I, Bilmece II, Bir Ana ki Vatanımın İnsanı, Dinmeyen Özlem, Haykırırım, Hercai, Sensiz, Tuz Ekmek ve Gelecek, Ve Adam” gibi çok sayıda şiir vardır. Bunlardan “Almila’ya” Bülent Davran tarafından bestelenmiş, solist Mücahit Akyunak tarafından okunarak stüdyo kaydı yapılmıştır. Yine bu kitaptaki şiirlerden “Dinmeyen Özlem”de Bülent Davran tarafından bestelenmiş ve onun da stüdyo kaydı yapılmıştır. “Sensiz” adlı şiirinse birinci bölümü Soydal Sılay, ikinci bölümüyse şairin kendisi tarafından bestelenmiştir. 

ŞİİRLERLE İLGİLİ KISA BİLGİLER 

Yukarıda değinildiği gibi, söz konusu kitap ve dergilerdeki şiirlerden bir kısmı, yıllardır TRT dahil birçok radyo ve televizyonda seslendirilmektedir. “Af” ve “Ah! O Eski Yıllar” gibi bazı şiirlerinin; Enis Fosforoğlu’ nun hazırlayıp sunduğu TRT FM’deki ”Geceye Doğru” programında ilk okunmasını takip eden dört hafta içinde üst üste ve ısrarla istek alması dikkat çekicidir.

Anılar Canlanırken kitabındaki, sağ yanda birkaç eleştirisini gördüğünüz şiirlerin  çoğunun yıllardır; radyo ve televizyonlarda okunması, kitlesel dergilerde yer bulması, tarihsel makalelerin içinde yer alması, yayınlanan şiir kitapları ve geniş okuyucu ağına sahip internet siteleri tarafından
alıntı yapılması, şiirlerine yönelik okuyucu 
kitlesinin artmasına ve eserlerinin daha çok tanınmasına yol açmıştır. Okurların ilgisi, zaman zaman cevap niteliğindeki şiirler üzerinde yoğunlaşmıştır.

– Timur ayhan-hunalp-ve-anilar-canlanirken-kritigi-ayni-kritik-farkli-goruntu-6Selçuk’un, notalar aracılığıyla romantizmle realizmi aynı potada harmanladığı muhteşem bestesiyle ölümsüz hâle gelen, Ümit Yaşar Oğuzcan’a ait “Ayrılanlar İçin” şiirine karşılık olarak yazılan “Kavuşanlar İçin“,
– Sezen Aksu’nun duygu yüklü “Biliyorsun” adlı eserine karşılık “Biliyorum” başlığıyla gönderilen cevap; bu tür şiirler arasında akla ilk gelenlerdir.

Toplumsal acılarımızdan; ErmenilerinAnadolu Uygarlıklarına yer veren Ege Life'ın Kapak ve 58. sayfası - [15 Mayıs 2005 - Sayı 17] yaptığı sayısız soykırım cinayetleri üstüne; gerçek, yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak yazılmış, insanı yıpratan bir hüzün taşıyan, küçücük bir çocuğun safiyetine karşın ona ve ailesinin tüm fertlerine reva görülmüş mezalimi anlatan, nefesleri bedenlerinden çekip alınmış çocuklarımızın anısına ithaf edilmiş “Yedi Gibiydi Yaşım, Sekize Girmiş miydim ?” adlı ağıtsal şiir ile Bir Ana ki Vatanımın İnsanı adlı şiiirin bulunduğu Eflâtun Sanat Fikir Kültür Aktüalite dergisi ve 24.sayfası... Şubat 1971 Sayı 26
vatan aşkıyla yanıp tutuşan Samsunlu bir şehidin ağzından, küçük bir zaman dilimi içinde yaşananların dile getirildiği “1914 Kışında Sarıkamış Karları” son dönemin önemli şiirleri arasındadır. Bu şiirler de çeşitli illerimizde yapılan “Sarıkamış’ı Anma Törenleri“nde okunmaktadır.

”Başöğretmen Atatürk’ün bir öğretmeninden, bugünün öğrencilerine mektup” ara başlığıyla Anıtkabir Defteri’nde yer alan “Öğretmenin Mektubu” da bazı törenlerde dillerden gönüllere gönderilen şiirler arasında yer almaktadır.  

Affetmenin imkânsızlığını affetmiş gibi anlatan “Af !“, tarih ve coğrafya içerikli bazı eserlerin yazarları tarafından sıkça alıntı yapılan “Anadolu Uygarlıkları“, geçmişin bir daha bulunması imkânsız güzelliklerini yansıtan “Ah! O Eski Yıllar” ve yapıta adını da veren panoramik “Anılar Canlanırken” kitabın en fazla söz edilen eserlerinden ilk akla gelenlerdir.

 Devamı için “Günay Tulun 2“yi tıklayınız. 

 
* İsim değiştirerek yayınlanmaya devam eden, yayınına ara veren, yayından kalkan basılı veya dijital gazete ve dergilere de bu bölümde yer verilmiştir. 

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
YAZARLAR ve OZANLAR GRUBU ile SESSİZLİĞİN SESİ GRUBU Genel Sanat Yönetmenleri tarafından müştereken derlenen Günay Tulun ile ilgili bu biyografi, uzun araştırma ve çalışmaların sonucudur. Alıntılarken, harcanan emeğe saygı için sitemizin adının belirtilmesini ve yayın sonrasında bile olsa nezaketen sessizliginsesi.tr@gmail.com adresine bilgi verilmesini rica ederiz.

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

 

 

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: