BİNGÜR SÖNMEZ 2

Bingür Sönmez 1den devam

HAYATI
1952 yılında Sarıkamış’ta doğmuş. İlkokulla ortaokulu “Sevgili Sarıkamış”ında tamamladıktan sonra, kader onları topraklarından koparıp İstanbul’a yolcu etmiş.

Liseyi İstanbul’da okumuş.
1969′da Pendik Lisesi’ni bitirmiş. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş.
Tıp Fakültesi de 1976 yılında Tıp Doktoru unvanıyla yolcu etmiş onu… Eğitim konusuna öyle gönül vermiş ki, bakın neler yapmış.

Önce bir burs aracılığıyla İngiltere’ye gitmiş. Orada İngilizcesini geliştirmiş.
Bir yıl kadar sonra yeniden yurda dönmüş.

1977’den 1984’e dek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimi görmüş. 1984 yılına kadar sürmüş bu… O yıl, kalp cerrahisi asistanı olarak Londra’daki St. Thomas Hastanesi’ne kabul edilmiş.
1985 yılına kadar kalmış orada… Yine o dönemde Rayne Enstitüsü’nün araştırma görevlileri arasında yer almış.

1985-1986 yıllarında, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde görürüz onu…
1986-1987 yılları arasındaysa İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp damar cerrahisi başasistanı olarak…
1987 yılında, Londra’daki St. Thomas Hastanesi’ne dönmüş. Koroner cerrahisi üzerine eğitim görmüş. İstanbul’da olduğu gibi burada da kalp damar cerrahisi başasistanlığı görevini üstlenmiş.
1988 yılında doçent olmuş.
1990 yılında; 1987 yılında başladığı koroner cerrahisi eğitimini tamamlayıp aynı yılın sonlarına doğru St. Thomas’dan ayrılarak yurda dönmüş ve İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde uzman unvanıyla göreve başlamış. Kardiyoloji Enstitüsü’ndeyken, aynı zamanda, Florence Nightingale Hastanesi’nde de görev yapmış. Burada onu cerrahi bilimler başkanı olarak görmekteyiz.
Bu durum, 1995 yılına kadar sürmüş.
O yıldan itibaren 
hem Florence Nightingale Hastanesi’nin kalp cerrahisi bölüm başkanlığını hem de Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin cerrahi bölümler başkanlığını üstlenmiş.
Profesör unvanını aldığı yıl 1997…
Florence Nightingale’den Memorial’a geçiş tarihi 2001… Şu anda Memorial Hastanesi’nin kalp cerrahisi bölüm başkanlığını yapıyor. 

Bingür Sönmez; çeşitli kuruluşlar tarafından verilmiş, başarı ödüllerine sahip. Bunları son bölümde yayınlamayı planlıyorum. 

BS4MESLEKİ KİTAPLARI
Mesleğiyle ilgili olarak yazdığı kitaplar:
-Radial Arter Greft Hazırlanması
-Kitapları bölümünde de sözünü ettiğim “Kalp Yogası”  

Yurt içi ve yurt dışında, şimdilik, çok sayıda bilimsel yayını var. Onları da son bölümde yayınlayacağım.  

Tüm bunların dışında da bu biyografinin hazırlandığı tarih itibariyle beş ayrı mesleki kitabın içinde yer alıp da kendisine tahsis edilmiş olan toplam sekiz bağımsız bölümde makaleleri var. 

NASIL BİRİ-2
Ona; gecenin bir yarısında dijital ortamdaki yenilikleri incelerken, görev yaptığı hastanenin hastalar için daha
çağdaş olanaklara kavuşmasını planlarken, televizyonlarda sağlığınız için gerekenleri anlatır ya da Sihirbazlar Kralı ünlü Mandrake’ye taş çıkartırken, farklı bir etkinlikte ortaya çıkıp Sarıkamış’tan söz ederken, bir gün Sarıkamış tepelerine düzenlenen yürüyüşte, bir başka gün Ağrı Dağı tırmanışında ya da deniz şehitleri için bir savaş gemisinin güvertesinden denize çelenk bırakırken, o da olmazsa denize girdiğiniz bir yerde suyun derinliklerinden size bakarken rastlayabilirsiniz.
 

Çalıştığı hastanenin sitesinde, esprili bir şekilde, “Boş vakitlerinde ameliyat yapıyor.” diye yazılmış. Tabii “Hasta kaybetmeyi hiç sevmediği de”…

İşte o siteden Bingür Sönmez için derlediğimiz bilgileri, bizdekilerle harmanlarsak; aşağıdakiler gibi bir dağarcık oluşuyor.
Biyografisini yazdığım gün itibariyle:
– Yaptığı kalp ameliyatı sayısı on üç bini aşıyor.
– Yurt içi ve yurt dışında bulunan yirmi dört derneğin aktif üyesidir.
– Çok sayıda tıbbi derginin editörüdür.
– Arşiviyle birlikte, Sarıkamış olaylarıyla ilgili; makale, kitap, sinema    filmi, belgesel film, yakılmış türküler dâhil her türlü çalışmanın    hizmetindedir.
– Sarıkamış çalışmalarının; hem bilimsel hem de gönülden danışmanıdır.
– Bilgisayar konusunda uzman. Gelişmeleri yakından takip edecek kadar da ilgili…
– Favori sporu skuba dalıcılığı…
– iyi bir dağ kayakçısı…

Sakın, bunca eğitimine bunca işine bunca ameliyatına bunca Sarıkamış savaşçılığına bakıp da “Kim bilir ne sıkıcı insandır?” demeyin.
Televizyon kanallarından birinde görürseniz mutlaka izleyin. Şaşıracaksınız!

Olgun, olgunluk alametlerinden biri olan alçak gönüllülüğü hemen göze çarpan; yerine göre esprili, neşeli, sohbeti aranır biri…

Saz, kaval ve ona bağlı olarak blok flüt çaldığı; ney dersleri aldığı da söyleniyor. Kaval ve flüt çalanların ney konusunda kısa zamanda başarı sağladıkları malum. Şimdiden konserlere başlamış bile… Yakın zamanda kendisine Neyzen Sönmez denirse şaşmayın. 

Bingür Sönmez; Memorial Hastanesi’nde, çağdaş tıbba destek için, tıbbi müzik yani hastalığa uygun makam kullanılarak yapılan tedavi metodunu da uygulamakta…

Gönülleri fetheden eylemlerinden biri de şu: Erzurum Koruma Derneği Vakfı Başkanı Necati Bölükbaşı’yla birlikte, Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman uçaklarından “Erzurumlu Nafiz”in birebir aynını “Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği”nde yaptırarak; “Türk Havacılığı”nın yüzüncü yılı ve “Büyük Türk Erzurumlu Nafiz Bey”in anısına Erzurum’a armağan etti. Uçak şu anda, kalıcı olarak duracağı “Erzurum Havaalanı”nda bulunmakta… 

“Sarıkamış denince akla gelen ilk insan” demiştim onun için.
Bingür Sönmez denildiğindeyse aklıma hep, Samantha’nın süpürgesi gelir. Nasıl gelmesin ki? Kâh orada kâh burada kâh kapının arkasında…

Çalıştığı hastanenin sitesinde onun için yazılanlardan birini biyografinin son satırına sakladım. Okuyunca az önceki sözlerime hak vereceksiniz.

“Amatör illüzyonist…”  

Devamı içinBingür Sönmez 3“ü tıklayınız 

*

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
Günay Tulun tarafından hazırlanan; Bingür Sönmez ile ilgili bu biyografi sayfası, araştırma ve birikimlerin ürünüdür. Bu nedenle alıntı yapılırken, harcanan emeğe saygı gösterilmesini ve alıntılarınızda ismen kaynak gösterilmesini rica ederiz.
ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: