BİNGÜR SÖNMEZ 2

Bingür Sönmez 1den devam

HAYATI
1952 yılında Sarıkamış’ta doğmuş. İlkokulla ortaokulu “Sevgili Sarıkamış”ında tamamladıktan sonra, kader onları topraklarından koparıp İstanbul’a yolcu etmiş.

Liseyi İstanbul’da okumuş.
1969′da Pendik Lisesi’ni bitirmiş. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş.
Tıp Fakültesi de 1976 yılında Tıp Doktoru unvanıyla yolcu etmiş onu… Eğitim konusuna öyle gönül vermiş ki, bakın neler yapmış.

Önce bir burs aracılığıyla İngiltere’ye gitmiş. Orada İngilizcesini geliştirmiş.
Bir yıl kadar sonra yeniden yurda dönmüş.

1977’den 1984’e dek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimi görmüş. 1984 yılına kadar sürmüş bu… O yıl, kalp cerrahisi asistanı olarak Londra’daki St. Thomas Hastanesi’ne kabul edilmiş.
1985 yılına kadar kalmış orada… Yine o dönemde Rayne Enstitüsü’nün araştırma görevlileri arasında yer almış.

1985-1986 yıllarında, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde görürüz onu…
1986-1987 yılları arasındaysa İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalp damar cerrahisi başasistanı olarak…
1987 yılında, Londra’daki St. Thomas Hastanesi’ne dönmüş. Koroner cerrahisi üzerine eğitim görmüş. İstanbul’da olduğu gibi burada da kalp damar cerrahisi başasistanlığı görevini üstlenmiş.
1988 yılında doçent olmuş.
1990 yılında; 1987 yılında başladığı koroner cerrahisi eğitimini tamamlayıp aynı yılın sonlarına doğru St. Thomas’dan ayrılarak yurda dönmüş ve İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde uzman unvanıyla göreve başlamış. Kardiyoloji Enstitüsü’ndeyken, aynı zamanda, Florence Nightingale Hastanesi’nde de görev yapmış. Burada onu cerrahi bilimler başkanı olarak görmekteyiz.
Bu durum, 1995 yılına kadar sürmüş.
O yıldan itibaren 
hem Florence Nightingale Hastanesi’nin kalp cerrahisi bölüm başkanlığını hem de Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin cerrahi bölümler başkanlığını üstlenmiş.
Profesör unvanını aldığı yıl 1997…
Florence Nightingale’den Memorial’a geçiş tarihi 2001… Şu anda Memorial Hastanesi’nin kalp cerrahisi bölüm başkanlığını yapıyor. 

Bingür Sönmez; çeşitli kuruluşlar tarafından verilmiş, başarı ödüllerine sahip. Bunları son bölümde yayınlamayı planlıyorum. 

BS4MESLEKİ KİTAPLARI
Mesleğiyle ilgili olarak yazdığı kitaplar:
-Radial Arter Greft Hazırlanması
-Kitapları bölümünde de sözünü ettiğim “Kalp Yogası” 
Tüm bunların dışında da bu biyografinin hazırlandığı tarih itibariyle beş ayrı mesleki kitabın içinde yer alıp da kendisine tahsis edilmiş olan toplam sekiz bağımsız bölümde makaleleri var. 

Yurt içi ve dışında, çok sayıda bilimsel makale yayınlamış. Bugüne dek yayınlananları “Bingür Sönmez 3″te görebilirsiniz.   

NASIL BİRİ-2
Ona; gecenin bir yarısında dijital ortamdaki yenilikleri incelerken, görev yaptığı hastanenin hastalar için daha
çağdaş olanaklara kavuşmasını planlarken, televizyonlarda sağlığınız için gerekenleri anlatır ya da Sihirbazlar Kralı ünlü Mandrake’ye taş çıkartırken, farklı bir etkinlikte ortaya çıkıp Sarıkamış’tan söz ederken, bir gün Sarıkamış tepelerine düzenlenen yürüyüşte, bir başka gün Ağrı Dağı tırmanışında ya da deniz şehitleri için bir savaş gemisinin güvertesinden denize çelenk bırakırken, o da olmazsa denize girdiğiniz bir yerde suyun derinliklerinden size bakarken rastlayabilirsiniz.
 

Çalıştığı hastanenin sitesinde, esprili bir şekilde, “Boş vakitlerinde ameliyat yapıyor.” diye yazılmış. Tabii “Hasta kaybetmeyi hiç sevmediği de”…

İşte o siteden Bingür Sönmez için derlediğimiz bilgileri, bizdekilerle harmanlarsak; aşağıdakiler gibi bir dağarcık oluşuyor.
Biyografisini yazdığım gün itibariyle:
– Yaptığı kalp ameliyatı sayısı on dört bin civarı
– Yurt içi ve yurt dışında bulunan yirmi dört derneğin aktif üyesi
– Çok sayıda tıbbi derginin editörü
– Arşiviyle birlikte, Sarıkamış olaylarıyla ilgili; makale, kitap, sinema filmi, belgesel film, yakılmış türküler dâhil her türlü çalışmanın gönüllü hizmetkârı
– Sarıkamış çalışmalarının; hem bilimsel hem de gönülden danışmanı
– Gelişmeleri yakından takip eden bir bilgisayar uzmanı
– Favori sporu skuba dalıcılığı
– İyi bir dağ kayakçısı
– Organik bahçe tarımı yapan bir doğa âşığı… 

Sakın, bunca eğitimine bunca işine bunca ameliyatına bunca Sarıkamış savaşçılığına bakıp da “Kim bilir ne sıkıcı insandır?” demeyin.
Televizyon kanallarından birinde görürseniz mutlaka izleyin. Şaşıracaksınız!

Olgun, olgunluk alametlerinden biri olan alçak gönüllülüğü hemen göze çarpan; yerine göre esprili, neşeli, sohbeti aranır biri…

Saz, kaval ve ona bağlı olarak blok flüt çaldığı; ney dersleri aldığı da söyleniyor. Kaval ve flüt çalanların ney konusunda kısa zamanda başarı sağladıkları malum. Şimdiden konserlere başlamış bile… Yakın zamanda kendisine Neyzen Sönmez denirse şaşmayın. 

Bingür Sönmez; Memorial Hastanesi’nde, çağdaş tıbba destek için, tıbbi müzik yani hastalığa uygun makam kullanılarak yapılan tedavi metodunu da uygulamakta…

Gönülleri fetheden eylemlerinden biri de şu: Erzurum Koruma Derneği Vakfı Başkanı Necati Bölükbaşı’yla birlikte, Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman uçaklarından “Erzurumlu Nafiz”in birebir aynını “Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği”nde yaptırarak; “Türk Havacılığı”nın yüzüncü yılı ve “Büyük Türk Erzurumlu Nafiz Bey”in anısına Erzurum’a armağan etti. Uçak şu anda, kalıcı olarak duracağı “Erzurum Havaalanı”nda bulunmakta… 

Enterprise-Kartal-Kartal IIYalnız uçak olayında değil, pek çok etkinlikte adını görmek mümkün. 2017 Kasım’ında da Ata’mızın, görev dönüşü Haydarpaşa’dan karşı yakaya “İşgal Donanması”nın arasından geçerek gittiği sırada bindiği ve üzerinde, ünlü “Geldikleri gibi giderler!” sözünü söylediği Enterprise adlı istimbotun, battığı yerden çıkarılarak müze yapılması için çabalayan tarihe saygılı kişiler arasında yer aldı. Bu istimbot, denizlerimizde, önce “Enterprise”, sonra “Kartal”, en sonunda da “Kartal II” adlarıyla yüzmüştü.

“Sarıkamış denince akla gelen ilk insan” demiştim onun için.
Ne yazık ki, Sarıkamış’a ve tabii ki ülkemize hizmet ederken, 24 Ağustos 2014’teki anma gününde, bir eski Sarıkamış Belediye Başkanı tarafından öldürülmek istendi. Meslektaşları o sırada yakınlarda olmasa, onlar ilk müdahaleyi yapmasa, acilen hastaneye yetiştirilmese Sarıkamış öksüz kalacaktı. Allah onu Sarıkamış’a ve bizlere bağışladı.

Onun için, “Sarıkamış denince akla gelen ilk insan” diyorum ya, Bingür Sönmez denince de aklıma Samantha’nın süpürgesi gelir. Nasıl gelmesin ki? Çat orada çat burada çat kapının hem önünde hem arkasında…
Çalıştığı hastanenin sitesinde onun için yazılanlardan birini, “Her yerde olma sendromu”nun tanısı olarak sayfa sonuna sakladım.
Okuyunca az önceki sözlerime hak vereceksiniz:
“Amatör illüzyonist…”  

Devamı içinBingür Sönmez 3“ü tıklayınız 

*

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
Sayın Günay Tulun ustamız tarafından hazırlanan; Bingür Sönmez ile ilgili bu biyografi sayfası, araştırma ve birikimlerin ürünüdür. Bu nedenle alıntılarken, harcanan emeğe saygı gösterilmesini ve alıntılarınızda site ve yazar adının kaynak gösterilmesini rica ederiz.
ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: