BÜLENT DAVRAN

SANAT HAYATIBD1
Uzun yıllar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’ nda görev 
yapmış konservatuvar kökenli perküsyon sanatçılarımızdandır. Vurmalı çalgıların dışında kalan birçok müzik aletini
de üst seviyede çalar. Sahne hayatına veda edinceye dek, bazı ünlü konser ve salon orkestralarıyla çalışmış; onların plak ve kaset kayıtlarında yer almıştır.

Bülent Davran’ın çok sayıda “Türk Pop” ve “Türk Sanat Müziği” bestesi bulunmaktadır. Reklamdan uzak duran sanatçılar grubundandır. Bu vasfı ve müziği yalnızca maddi yönüyle ele alan piyasa sanatçılarına eser vermemesi nedeniyle bestecilik yönü fazla duyulmamıştır. Oysa son yıllarda büyük ölçüde yetenekli besteci sıkıntısı çeken ve gittikçe yozlaşan müziğimize ilaç olabilecek müzik adamlarımızdandır.

“17. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”ndeki “Bolero” solosu, unutulmaz Maurice Ravel yorumları arasındadır. Söz konusu yapıtı bilenler; solistin tüm konser boyunca trampet solo yaptığını ve bu işi hatasız tamamlamanın ne denli zor olduğunu da bilirler. Türkiye’mizi; devlet sanatçısı olarak, Antarktika hariç dünyanın tüm kıtalarında başarıyla temsil etmiş, bazı belediyelerin müzik kurslarında fahri öğretmenlik yaparak yeni müzisyenlerin yetişmesine katkıda bulunmuştur.

Özelliklerinden biri de dünya mutfağını çok iyi bilen bir gurme olması, ayrıca aşçılık dersleri verebilecek derecede de bu mesleğe vâkıf olmasıdır.  

Eserleri: Demonstrasyon kayıtları dijital olarak yapılmış çok sayıda beste; çok sayıda şarkı sözü; klasik ve pop müzik orkestralarıyla yapılmış plaklar, kasetler ve iştirak etmiş olduğu konserlerdeki sesli kayıtlar; iştirak etmiş olduğu özel stüdyo ve halka açık konserlerin TRT tarafından yapılmış görüntülü kayıtları(*); sözlerini Günay Tulun’un yazdığı “Dinmeyen Özlem” ve “Almila’ya” adlı romantik şarkılar… 

YAŞAMI
CD.jpgİstanbul’da 24 Ağustos 1958 tarihinde doğmuştur. Ön adı Mehmet’tir. Çok sayıda değerli müzisyenin yetişmesine katkıda bulunarak, Türk müziğinin her dalına hizmet vermiş olan ünlü klarnet sanatçısı Hurşit Davran’ın oğludur. İnşat sanatçısı Lütfiye Canay’la evlidir. 

Bülent Davran, yaşamını; yılın belli aylarında İstanbul’da, geri kalan zamanlardaysa “Marmara Adası”nda geçirmektedir.

Bülent Davran [1958] 

*

(*)Vurmalı Çalgılar Konçertosu: TRT’nin video kaydında, eserin 84. Saniyesinden itibaren Bülent Davran’ı trampetiyle birlikte izleyebilirsiniz.

*

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
Günay Tulun tarafından hazırlanan; Bülent Davran ile ilgili bu biyografi sayfası, araştırma ve birikimlerin ürünüdür. Bu nedenle alıntı yapılırken, harcanan emeğe saygı gösterilmesini ve alıntılarınızda ismen kaynak gösterilmesini rica ederiz.
ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: