CANAY DAVRAN

SANAT HAYATI
LCİnşat sanatçısı olarak tanınır.
Şiir dinletilerinin aranan kişisidir.
Şiir yazmak nasıl değerli bir sanatsa o
 şiirleri, yazarın yüklediği anlamı bozmadan, şiirin ruhunu koruyarak yorumlayabilmek de o denli önemli bir sanat koludur.

İnşat sanatçılarının gerekliliği de tam bu safhada ortaya çıkar. Canay Davran, Türk şiirinin ünlü inşatçıları Tarık Gürcan ve Nedret Selçuker gibi her şiiri o eserin özgün havasına uygun yorumladığı için “birbirini tekrarlayan piyasa yorumcuları”ndan ayrılır.

Çok küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duyduğunu biliyoruz.
Bu ilgisini, evlerindeki kitapları cilt kapaklarından başlayıp iç sayfalarına dek kalemle karalamak suretiyle belgelemiştir (!). (*)

Malum, her jüri taraflıdır. Nobel jürilerinin de diğerlerinden farkı olduğunu sanmayın. Orhan Pamuk Nobel aldıktan sonra oturup düşündüm. Pamuk’un o müthiş (!) romanları Yaşar Kemal’den esirgenen Nobel’i alırsa Canay Davran’ın çocukluk karalamaları da ödüle hak kazanmış demektir. Ödül alamaması büyük insafsızlıktır ve acilen gelecek Nobel dağıtımlarından birinde telafi edilmelidir. (**)  

Canay Davran, konuyu bilenler tarafından tabu sayılan bazı bölgelerde çekmiş olduğu doğrulanmış doğa üstü fenomenlerin fotoğraflarıyla da iz bırakmıştır. Farklı konuları işlediği makaleleri hâlen, çeşitli dijital yayın organlarında yayınlanmaktadır.

Eserleri: Dijital ortamda kaydedilmiş sesli “Tören Şiirleri”, “Hayalet Fotoğrafları”, değişik yayın organlarında yayınlanan ve farklı konuları işleyen makaleler…

YAŞAMI
10 Mart 1957 tarihinde İstanbul’un Kuzguncuk semtinde doğmuştur. Ön adı Lütfiye, doğum soyadı Tulun’dur. İlk okulu Kuzguncuk İlkokulunda, ortaokul ve liseyiyse Erenköy Kız Lisesi’nde okumuştur. Soyu “İlk Türk İslam Devleti Tulunoğulları”na, dolayısıyla da Orta Asya’ya dayanır. Kompozitör Mehmet Bülent Davran’la evlidir. Bir dönem folklor ve izcilik çalışmalarına katılmış, Erenköy Kız Lisesi döneminde voleybol oynamış, bir dönem de eskrim sporuyla uğraşmıştır.

Asıl mesleği öğretmenliktirÇok sevdiği bu mesleği, yönetim ve eğitim kadrolarının yozlaşması ve bu yozlaşmanın hızla ve genişleyerek sürdürülmesi nedeniyle bırakmıştır. Onun bu konudaki haklılığı, “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD”nin yıllık raporlarında da ortaya konmuştur. Eğitim açısından ülkemiz OECD ülkeleri arasında sondan dördüncüdür. Bizden daha kötü durumda olan üç ülkeyse “Güney Afrika, Brezilya ve Meksika”dır.

Canay Davran, yaşamını; yılın belli aylarında İstanbul’da, geri kalan zamanlardaysa “Marmara Adası”nda geçirmektedir.

Canay Davran [1957]

(*) Bu paragraf editör notudur.
(**) Bu paragraf editör notudur.
“YAZARIN NOTU: Defalarca bilgi talebinde bulunmama
rağmen çağrılarım karşılıksız kaldığından Sayın Canay
Davran hakkında daha geniş bilgi verilememiştir. ”     

*

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
Günay Tulun tarafından hazırlanan; Canay Davran ile ilgili bu biyografi sayfası, araştırma ve birikimlerin ürünüdür. Bu nedenle alıntı yapılırken, harcanan emeğe saygı gösterilmesini ve alıntılarınızda ismen kaynak gösterilmesini rica ederiz.
ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: